پارس ایرانیک ارائه دهنده سرویس های ابری و VPS اختصاصی ایران و کانادا

نصب آخرین نسخه MySQL در Ubuntu 18.04

مقدمه

MySQL یکی از برجسته ترین پایگاه های دادۀ متن باز است که توسط برنامه های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد.در پشتۀ Lamp،حرف M مخفف MySQL میباشد که این پشته به خودی خود مجموعه ای از برنامه های متن باز است که برروی سرور اجرا میشوند و به ما قابلیت نصب و اجرای نرم افزار ها و مطالب مختلف را میدهند.

 

ممکن است به طور معمول،از طریق نصب کننده بستۀ aptitude با دستور apt،توزیع لینوکسی ما آخرین نسخه را به ما ارائه ندهد.توسعه دهندگان MySQL،آخرین نسخه را در سایت خود ارائه میدهند که ما میتوانیم آنرا دانلود و نصب کنیم.

 

برای نصب آخرین نسخه،ابتدا Repository آن را اضافه میکنیم،MySQL را نصب میکنیم،پروسه نصب آنرا امن میکنیم و در پایان تست میگیریم تا مطمئن شویم دستورات و عملکرد ها به درستی انجام میشوند.

*از آنجایی که ما از sudo استفاده میکنیم،برای اجرای دستورات،پسوورد روت از ما درخواست خواهد شد و درصورت داشتن دسترسی root،پسوورد یوزری که با آن وارد شدیم.

(نکته: اگر با کاربر root به سرور دسترسی دارید نیازی به sudo در ابتدای باقی دستورات ندارید)

apt برنامۀ مناسبی برای نصب برنامه های مورد نیاز ما در این آموزش است که ما کار را با همان پیش میبریم.

مرحله ۱ – اضافه کردن MySQL به Repository

توسعه دهندگان MySQL،فایلی با پسوند .deb را ارائه میدهند که وظیفه رسیدگی به تنظیم و نصبِ MySQL را بر عهده دارد.بعد از اضافه کردن MySQL به Repository ها،میتوانیم با apt آنرا نصب کنیم.فایل .deb را با wget دانلود میکنیم و با dpkg نصب میکنیم.

اول به صفحۀ دانلود Repository apt برای MySQL میرویم.پایین صفحه سمت راست گزینه آبی رنگ Download را میزنیم و وارد لینک جدید میشویم.کمی پایینتر متنی با محتوای No thanks, just start my download قرار دارد که Repository مورد نظر ما از طریق آن دانلود میشود.لینک را کپی کرده و در لینوکس به یک دایرکتوری امن و قابل نوشتن رفته و با wget آنرا دانلود کنید:

بعد از دانلود فایل،محتویات دایرکتوری بعد ازلیست گرفتن:

باید به شکل زیر باشد:

حال میتوانیم با دستور زیر،Repository را نصب کنیم:

نکته: ممکن است در حین نصب،بسته به نسخه توزیعمان،بسته هایی وجود داشته باشند که جز Dependency ها یا بسته های مورد نیاز برای نصب MySQL باشند.به سادگی میتوانید درصورت دریافت خطا،جواب دریافت شده را بخوانید و از طریق apt آن بسته را نصب کنید.مثال:

در حین نصب با یک صفحه با پیش زمینه احتمالا بنفش روبرو میشویم که میتوانیم انتخاب کنیم کدام نسخه از MySQL نصب شود.حالت پیشفرض این است که فقط اطلاعات Repository آخرین نسخه را اضافه کند و نه چیز دیگر و این همان چیزی است که ما میخواهیم.پس با استفاده از فلش بالا و پایین روی Ok میرویم و Enter میزنیم.

بسته Repository اضافه خواهد شد.حال باید حافظه aptitude را بروز کنیم تا برنامه قابل نصب شود:

بهتر است فایلی که دانلود کردیم را نیز حذف کنیم:

در مرحله بعد سراغ نصب اصلیِ MySQL میرویم.هرگاه خواستیم تنظیماتی که در حین اضافه کردن بسته Repository انتخاب کردیم،از دستور زیر استفاده کرده و سپس حافظه نهانِ مدیریت بسته هارا بروز میکنیم:

مرحله ۲ – نصب MySQL

حال با اضافه شدن بسته Repository،میتوانیم با apt برنامه را نصب کنیم:

نرم افزار aptitude به تمام بسته های در دسترس mysql-server نگاه میکند و متوجه میشود آخرین و بهترین نسخه قابل نصب وجود دارند.سپس حساب میکند که بسته های قابل نصب چه مقدار حجمی را اشغال میکند و از شما تاییدیه میخواهد.درصورت رضایت Enter و در غیر اینصورت n و سپس Enter را بزنید.بعد از آن،برنامه نصب میشود.

پس از پایان فرآیند نصب،چک میکنیم که MySQL چه وضعیتی دارد.

پاسخ معمول به این شکل است:

خط سوم یعنی (Active: active (running به منزلۀ نصب و فعال بودن MySQL میباشد.حال نوبت آن است تا فرایند پیاده سازی MySQL را ایمن سازی کنیم.

مرحله ۳ – ایمن سازی MySQL

MySQL توسط دستور زیر به ما این قابلیت را میدهد تا یک سری بروزرسانی های مربوط به امنیت برای برنامه انجام دهیم،این دستور را وارد کنید:

درصورتی که از قبل برای MySQL گذرواژه ای برای کاربر root اتخاب کرده باشید،آنرا از شما درخواست میکند.در غیر اینصورت خودش جای پسوورد را خالی میگذارد و شمارا وارد پروسۀ نصب میکند.

اولین سوال این است که آیا میخواهید افزونۀ تایید پسوورد را استفاده کنید.این افزونه میزان امنیت پسووردی که انتخاب یا عوض خواهید کرد را تعیین میکند.درصورت تایید y و Enter و اگر نه،هر حرف دیگری بـــجــــز y و سپس Enter را وارد کنید.

درصورت تایید،میتوانید میزان امنیت گذرواژه را با انتخاب عددی بین ۰ تا ۲ تنظیم کنید.بسته به نیاز امنیتی خود یکی از اعداد را وارد کنید و Enter بزنید.(۰=بیشتر از ۸ کاراکتر،۱=بیشتر از ۸ کاراکتر+عدد دار+حروف کوچک و بزرگ+کاراکتر های خاص مثل $%&*،۲=بیشتر از ۸ کاراکتر+عدد دار+کاراکتر های خاص+کلمه خارج از دیکشنری برای کرک کردن باشد)

سپس از شما درخواست پسوورد جدید میشود که باید پسوورد انتخابی خود را وارد کنید.درصورت عدم تطابق پسوورد انتخابی تان با موارد امنیتی،پس از وارد کردن دوباره پسوورد جهت تایید و وارد کردن Y،برنامه خطای عدم تطابق میدهد و دوباره باید پسوورد را هماهنگ با سطح انتخابی وارد کنید.

بقیه پرسش هارا میتوانید با Enter پاسخ دهید.سوال اول،برای خذف کاربرِ ناشناس است که به دلایل امنیتی بهتر است حذف شود.سپس،قطع دسترسی از راه دور برای root،حذفِ پایگاه داده تست و بارگزاری دوباره جدول ها تا اطمینان حال کنیم که تغییرات که انجام شد برروی آنها تاثیر میگذارد.همه اینها تغییرات مناسبی هستند.با Enter هر سوال را تایید کنید.

بعد از پایان پرسش های بالا،پروسۀ ایمن سازی تمام میشود.در مرحله بعد،به تست کردن پایگاه داده میپردازیم.

مرحله ۴ – تست کردن MySQL

دستور mysqladmin برای دسترسی به MySQL استفاده میشود.با دستور زیر اطلاعاتی درباره نسخه و وضعیت آن میگیریم:

بخش u root- به برنامه میگوید که به عنوان یوزر root وارد شود،سوئیچ p از یوزر درخواست پسوورد میکند و version برای درخواست اصلی ای است که میخواهیم اجرا شود.

خروجی،به ما اطلاعاتی درباره نسخه برنامه،مدت زمانِ روشن بودن و برخی اطلاعات دیگر میدهد:

دریافت چنین خروجی ای به منزلۀ نصب آخرین نسخه MySQL برای سرور و امنیتِ آن است.

نتیجه

حال که آخرین نسخه MySQL را نصب کردید،بسیاری از نرم افزار ها را میتوانید نصب و استفاده کنید.اگر نیاز های گسترده تری دارید،باید از تنظیمات پیشرفته تری استفاده کنید:

• اگر به یک محیط کاربری گرافیکی برای کنترل سرور احتیاج دارید،phpMyAdmin گزینه محبوبی برای دسترسی تحت وب به پایگاه داده است.

• درحال حاضر،پایگاه داده شما تنها توسط نرم افزارهایی که در همان سرور اجرا میشوند دسترسی دارد.ممکن است بخواهید پایگاه داده و سرورِ نرم افزار هارا برای افزایش کارایی و مدیریت فضا جدا کنید.

• یک تنظیم عام دیگر،جدا کردن دایرکتوری ای است که MySQL از آن برای ذخیره داده ها استفاده میکند.این کار برای زمانی است که بخواهید داده ها برروی مکان دیگری بجز دایرکتوری برنامه ذخیره شوند.