Subnetmask / Gateway / port

Subnet Mask  عددی است که در واقع تعداد بیت (Bit) های Host ID و Net ID را مشخص می کند و در کلاسهای مختلف متفاوت است . اکنون Subnet Mask های استاندارد را در کلاس های مختلف مورد برسی قرار می دهیم.
Subnet Mask در کلاسهای مختلف :Subnet Mask در کلاس A به صورت ۲۵۵٫۰٫۰٫۰ است. یعنی  NetID، دارای هشت بیت است و بقیه بیت ان مربوط به HostID می شوند.
Subnet Mask در کلاس B به صورت ۲۵۵٫۲۵۵٫۰٫۰ است و در کلاس C به صورت ۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵٫۰ می باشد. 
دقت داشته باشید که این 
Subnet Mask ها مربوط به سرویس دهندها هستند. به عنوان مثال Subnet Mask ، با عدد ۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵٫۰ مربوط به سرویس دهنده ای (Server) است که از IP کلاس C برای سرویس دادن به مشتری هایش (Client) استفاده میکند.


Default gateway :
Default gateway عددی (IP) است که نشان می دهد ما به کدام کامپیوتر متصل هستیم و از آن سرویس می گیریم. به عنوان مثال Default gateway من در حال حاضر ۲۱۳٫۲۱۵٫۱۷۳٫۱ است. یعنی IP کامپیوتری که من به آنConnect شده ام و از آن سرویس می گیرم ۲۱۳٫۲۱۵٫۱۷۳٫۱ است.

شروع مبحث Port ها:
پرت ها را می توان به دروازه هایی برای ورود و خروج اطلاعات تشبیه کرد که کامپیوتر با استفاده از آنها اطلاعات را دریافت و یا به بیرون انتقال می دهد.
Port ها  در کامپیوتر به دو دسته کلی تقسیم می شوند. یکی پرتهای سخت افزاری و دیگری پرت های نرم افزاری.
Port سخت افزاری چیست ؟
پرت های سخت افزاری به پرتهایی گفته می شود که لوازم جانبی کامپیوتر مثل :
صفحه کلید، ماوس ، مانیتور ، پرینتر ، اسکنر و .. به وسیله آنها به کامپیوتر متصل می شوند. برای هک کردن یک کامپیوتر اغلب از Port های نرم افزاری استفاده می کنیم به همین دلیل فعلا بیشتر از این به مبحث Port های سخت افزاری نمی پردازیم.
Port های نرم افزاری چیست ؟
پرتهای نرم افزاری به پرتهایی گفته میشود که در شبکه های کامپیوتری از آنها برای دریافت و یا ارسال داده ها از روی یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر استفاده می شود. تعداد پرتهای نرم افزاری ۶۵۵۳۵ تا است و هر کدام مخصوص سرویس خاصی در شبکه می باشد.
به عنوان مثال Port شماره ۸۰ برای دیدن صفحات وب به  کار می رود ، Port شماره ۱۱۰ برای دریافت E-Mail و ….
چگونه می توان با استفاده از پورت ها ، به سرویس های مختلف دست پیدا کرد؟
هر پورت زبان خاص خودش را دارد که ما با استفاده از دستوراتی که برای هر پورت در نظر گرفته شده با آن صحبت می کنیم. در بعضی مواقع این دستورات در سیستم عامل های مختلف (Windows,Linux,.. ) با هم تفاوت هایی دارند اما اساس کار آنها یکسان است.
به عنوان مثال برای دیدن صفحات وب یک سایت ( یا به عبارت دیگر سرویس گرفتن از سرور وب آن) باید پورت مربوط به آن را بدانیم . شماره این پورت ۸۰ است پس ما باید با سرور وب (
Web Server) یک ارتباط از روی پورت ۸۰ برقرار کرده و شروع به صحبت کردن با این پورت کنیم.
فرض می کنیم که ارتباط ما در حال حاضر از طریق خط فرمان با پورت ۸۰ برقرار شده، پس به صحبت با این پورت می پردازیم . به عنوان مثال به Web Server درخواست صفحه اصلی یا همان home Page  را به صورت زیر می دهیم   GET /index.html http/1.0مثال بالا نمونه ساده ای از صحبت کردن با یک پورت بود.
حتما متوجه شده اید که اگر بخواهیم به روش بالا صفحات یک سایت را مرور کنیم هم وقت زیادی تلف می شود و هم اینکه نتیجه کار برای ما سودی ندارد زیرا تنها کدهای 
HTML صفحه نمایش داده می شوند و هیچ گونه شکل گرافیکی در خروجی وجود ندارد!!!!
برای رفع این مشکل نرم افزارهایی به وجود آمده است که پورت ها توسط آنها هدایت می شود. یعنی کار بر هیچ گونه دستوری را به طور مستقیم برروی پورت ارسال نمی کند. در واقع این نرم افزارها رابط بین کاربر و پورت مورد نظر هستند و با دریافت و درخواست از کاربر آن را به صورت قابل فهم برای پورت ترجمه و آن را ارسال می کنند. پس از ارسال درخواست پاسخی که به صورت کد است از طریق همان پورت برروی کامپیوتر ها ارسال می شوند. پاسخ پورت نیز توسط همان نرم افزار برای ما ترجمه شده و برروی صفحه نمایش نقش می بندد.
پس از این تعاریف بیایید به مثال قبل بازگردیم. ما می خواستیم . صفحه اصلی یک وب سایت را نگاه کنیم اما پاسخ برای ما قابل فهم نبود و زمان زیادی را نیز طلب می کرد.
حالا اگر از سیستم عامل ویندوز استفاده می کنید Internet Explorer یا (IE) خود را باز کنید. IE یکی از محبوب ترین نرم افزارهای تحت ویندوز برای مرور صفحات وب است که در اکثر نسخه های Microsoft Windows یافت می شود.
شما میتوانید از نرم افزارهای مورد علاقه تان برای این کار استفاده کنید اما این نکته همیشه ثابت است که درخواست برروی پورت ۸۰ فرستاده می شود. حتما می دانید که با وارد کردن نام یک سایت در Address Bar به راحتی می توانید صفحه اصلی آن را ببینید و تنها با یک کلیک به صفحات دیگر انتقال پیدا کنید .
حالا یک بار برای خودتان کارهایی را که IE  برای نمایش دادن یک وب سایت به شما انجام می دهد را توضیح دهید تا آن را به خاطر بسپارید.
ضمنا توجه داشته باشید که این مهم تنها پورت ۸۰ شما را شامل نمی شود بلکه هر داده ای که وارد کامپیوتر می شود باید توسط نرم افزار یا خود سیستم عامل ترجمه شود تا به صورت قابل فهم در آید.

این مطالبی که تا اینجا خواندید برای  آشنایی کلی با Portها بود.
مفهوم Portهای باز و بسته چیست ؟
Port باز : Port باز به Port ی گفته می شود . که بتوان با آن ارتباط برقرار کرد و از روی آن اطلاعاتی گرفته و یا برروی آن داده ای ارسال کنیم.
Port بسته : به پرتی گفته می شود که نتوانیم با آن ارتباط برقرار کنیم و در نتیجه از ارسال و دریافت داده برروی آن باز بمانیم .
برای اینکه مفاهیم بالا را بهتر متوجه شوید مثال زیر را که به طبان ساده بیان شده را با دقت بخوانید:
همان طور که گفته شد برای استفاده از سرویس های مختلف در اینترنت از 
Port های مختلف که هریک مخصوص یک سرویس هستند استفاده می شود .به عنوان مثال من یک  POP3 Mailbox دارم. اگر بخواهم e-mail هایم رو بخوانم باید به سرور میل (mail server) وصل بشویم.
برای خواندن e-mail  هایی که داخل POP Box من هستند باید از Port ۱۱۰ استفاده کنیم ، پس تا یک ارتباط  با Mail server Port ۱۱۰  برقرار نکنیم نمی توانیم e-mail  های موجود در آن را بخوانم. همان طور که گفته شد از نرم افزارهای مختلف برای این کار استفاده میتوان کرد.
پس قرار بر این شد که من یک درخواست روی پورت mail server 110 ای که از آن آدرس ایمیل  دارم بدم تا  بتوانم ایمیل هایم را بخوانم. خوب ، من یه در خواست به mail server  می دهم و بعد از برقراری ارتباط به mail serverایمیلهایم را میخوانم.
حالا اگر در خواست دادم و سرور در خواست من رو قبول نکرد چی؟

این میتونه معنایش این باشد که پورت ۱۱۰ سرور برای پاسخگویی آمادگی ندارد و این یعنی خواندن ایمیل تعطیله چون پورت ۱۱۰ بسته است.
از مثال بالا نتیجه می گیریم که اگر بخواهیم از یک سرور و یا حتی یک کامپیوتر خانگی اطلاعات بگیریم و یا روی آن اطلاعات بفرستیم باید پورت  مربوط به درخواست ما باز باشد و به درخواست ما جواب بدهد.

اگر در مورد این آموزش سوالی دارید و یا نیاز به کانفیگ تخصصی برای سرور خود دارید ، با متخصصان ما از طریق تیکت در ارتباط باشید .

تلگرام