آموزش جستجو و پیدا کردن فایل در لینوکس

دستور find یک ابزار قدرتمند برای پیدا کردن محل دقیق فایل ها در هر نقطه از سیستم شماست. در مقاله آموزش جستجو و پیدا کردن فایل در لینوکس خواهید دید که چگونه میتوانید با استفاده از دستور find تنها با اضافه کردن چند گزینه ساده به سرعت محل قرارگیری فایل های مختلف را در فایل های سیستمی خود پیدا کنید.

 

۱٫پیدا کردن یک فایل با نام فایل file name

در این دستور از سوئیچ -name  استفاده میکنیم . در مثال زیر مشاهده میکنید که با جستجوی نام  host.conf در داخل کوتیشن (“”) دایرکتوری و زیر دایرکتوری که این فایل در آن واقع شده نشان داده خواهد شد . –name به  کوچکی و بزرگی حروف حساس است .

۲٫ پیدا کردن یک فایل با نام آن و بدون در نظر گرفتن کوچکی و بزرگی حروف

سوئیچ -iname نیز همانند سوئیچ –name عمل میکند با این تفاوت که در جستجوی -iname کوچکی و بزرگی حروف در نظر گرفته نمیشود و با جستجوی نام  host.conf تمام دایرکتوری و زیر دایرکتوری های حاوی فایل هایی با این نام نشان داده خواهد شد .

 

۳٫ استفاده از دستور mindepth و maxdepth برای جستجو محدود در فولدر خاص

یافتن فایل passwd در دایرکتوری روت و زیر دایرکتوری های آن

یافتن فایل passwd در دایرکتوری روت فقط تا یک سطح بعد از دایرکتوری روت

یافتن فایل passwd در دایرکتوری روت تا حداکثر دو سطح بعد از دایرکتوری روت

 

یافتن فایل passwd بین زیر دایرکتوری دوم و چهارم

 

۴٫ استفاده از شماره inode  (آی نود ) برای پیدا کردن فایل

هر فایل تنها دارای یک شماره inode  میباشد که به منظور تشخیص آن،میتوانید دو فایل با نام های مشابه ایجاد کرده و در انتهای یکی از آنها یک فضای خالی با دکمه spacee  ایجاد کنید .

 

خروجی دستور “ls” نمی تواند فضای خالی انتهای فایل را تشخیص دهد. با استفاده از گزینه i-  ، شماره inode  فایل نشان داده خواهد شد و از این طریق میتوانید بین دو فایل تمایز قائل شوید.

همانطور که در مثال زیر مشاهده میکنید ، می توانید یک شماره  inode را مشخص کرده و با استفاده از دستور Find  نام یک فایل را با inode تغییر دهید :

۵٫ یافتن فایل های تهی همه دایرکتوری ها و زیر دایرکتوری ها (۰ بایت)

 تنها فهرستی از فایل های تهی موجود در دایرکتوری اصلی را نشان میدهد

 

تنها فهرست دایرکتوری های  تهی و غیر مخفی را نشان می دهد

۶٫ یافتن ۵ تا از بزرگترین فایل ها

دستور زیر ۵ تا از بزرگترین فایل های موجود در دایرکتوری و زیر دایرکتوری جاری را لیست میکند . با توجه به اندازه فایل مورد نیاز این جستجو ممکن است کمی زمانبر باشد.

۷٫ یافتن ۵ تا از کوچکترین فایل ها

 

۸٫استفاده از سوئیچ –type برای یافتن فایل ها بر اساس نوع فایل

 فقط فایل سوکت را پیدا میکند

دایرکتوری فایل را در دایرکتوری جاری پیدا میکند

 

همه فایل های معمولی را پیدا میکند

اگر در مورد این آموزش سوالی دارید و یا نیاز به کانفیگ تخصصی برای سرور خود دارید ، با متخصصان ما از طریق تیکت در ارتباط باشید .

تلگرام