معرفی سرویس SSH و برخی تنظیمات امنیتی در آن

پوسته امن ( Secure Shell ) یا به اختصار اس‌اس‌اچ ( SSH ) یک پروتکل اینترنتی است که امکان تبادل اطلاعات با استفاده از یک کانال امن را بین دو دستگاه متصل در شبکه ایجاد می‌کند . دو نسخه اصلی این پروتکل به نام‌های SSH1 و SSH2 شناخته می شود. در ابتدا SSH تنها بر روی سیستم‌های مبتنی بر یونیکس و لینوکس برای دسترسی به حساب‌های پوسته استفاده می شد ولی به تدریج به جایگزینی مناسب برای تل‌نت ( Telnet ) و سایر پوسته‌های ارتباط از راه دور غیر امن بدل گردید . محبوبیت و ضریب امنیت SSH تا حدی است که مایکروسافت نیز تمایل خود را برای استفاده از آن در سیستم عامل ویندوز اعلام کرده است . Open SSH نسخه متن‌باز ( Open-source ) و رایگان SSH می باشد . کاربر های SSH فقط به اتصال ساده بین دو دستگاه محدود نشده و حتی شما می توانید با استفاده از ssh ارتباطات tunneling و یا port forwarding را نیز پیاده سازی نمائید. با توجه به اینکه سرویس SSH یک پل ارتباطی به سرور شماست ، اعمال تنظیمات امنیتی بر روی آن می تواند سهم بزرگی در امنیت سرور شما ایفا کند. در این مقاله به شما تغییر در پیکره بندی بخش های مختلف این سرویس ، تغییر پورت پیشفرض ، محدود کردن نام کاربری های مجاز به اتصال و مواردی از این دست را آموزش خواهیم . با ما همراه باشید.

مسیر فایل تنظیمات و پورت پیشفرض

فایل تنظیمات سرور Openssh

 

فایل تنظیمات کاربر Openssh

 

پوشه تنظیمات ssh کاربری

 

پوشه کلید های عمومی ssh

 

پورت پیش فرض ssh

 

استفاده از ssh2

با توجه به این که ssh 1 دچار مشکل man-in-the-middle و security vulnerabilities می باشد، پیشنهاد میگردد از پروتکل ssh 2 استفاده کنید. برای این منظور فایل sshd_config را باز نموده و بررسی کیند که تنظیمات به صورت ذیل باشد.

 

تعریف مجوز دسترسی کاربران ssh

به صورت پیش فرض تمامی اکانت های کاربری می توانند با استفاده از کلمه عبور و کلید های عمومی به سرور متصل شوند.

بعضی مواقع ممکن است که برای سرویس های ftp و یا سرور میل خود کاربر تعریف نمائید و به صورت پیش فرض این کاربران امکان اتصال به ssh را نیز دارا باشند. همچنین ممکن است که اسکریپتی بر روی سرور نصب نمائید که اقدام به ایجاد کاربر بر روی سرور نماید ، شما می توانید برای جلوگیری از لاگین کاربران تنها کاربرانی که خود تعیین می نمائید به سرور متصل گردند، برای این منظور از متغییر AllowUsers در فایل sshd_config به صورت ذیل استفاده می نمائیم.

 

همچنین روش دیگر استفاده از یک قانون دیگر میباشد که تمامی کاربران امکان اتصال ssh داشته باشند به غیر از کاربران ذکر شده.

 

تنظیم زمان انتظار

شما می توانید زمانی که یک کاربر در سرور بدون وارد کردن دستور است را تنظیم نمائید تا در صورت اجرا نکردن دستوری اتصال خاتمه یاید. مبنای زمان در این بخش ثانیه بوده و لذا عدد ۳۰۰ معادل با ۵ دقیقه می باشد.

 

غیر فعال کردن کاربر root

در بیشتر شبکه ها ممکن است چندین مدیر شبکه وجود داشته و همگی با کاربر root اقدام به ورود به سرور نموده و تغییرات خود را به انجام رسانند . لذا پیشنهاد می گردد در این موارد هر کاربر با نام کاربری مختص خود که می تواند عضو گروه سودور ( Sudoer ) باشد استفاده کند. برای همین منظور کاربر root غیر فعال می گردد.

 

فعال کردن بنراخطار

اگر می خواهید پیغام خاصی در هنگام اتصال نمایش داده شود می توانید آن را در مسیر زیر تنظیم کنید.

 

تغییر پورت پیش فرض ssh و IP اتصال

شما می توانید پورت پیش فرض ssh که ۲۲ می باشد را به پورت دیگری تغییر دهید،‌ همچنین در صورتی که چندین IP بر روی سرور خود تنظیم نموده اید تمامی آنها به صورت معمول به سرور متصل می گردند، شما می توانید با تنظیمات ذیل IP هایی که امکان اتصال به سرور را دارند تنظیم نمائید و برای دیگر IP های امکان اتصال میسر نباشد.

 

غیر فعال نمودن ورود بدون کلمه عبور

اکیدا توصیه می گردد این بخش از تنظیمات را بررسی کنید. در صورت عدم پیکره بندی صحیح این بخش ، اگر اکانت کاربری کلمه عبور خالی تنظیم کرده باشد ، می تواند به سرور اتصال SSH  برقرار کند که ریسک امنیتی بسیار بالایی دارد.

 

لاگ های ssh

می توانید با استفاده از دستور مقابل لاگ های سرویس SSH را مطالعه فرمایید.

 

به روز رسانی SSH

با توجه به اهمیت بالای این سرویس ، پشنهاد می شود همواره جدید ترین بروزرسانی های پکیج OpenSSH را دریافت و نصب فرمایید.

پس از اتمام بروزرسانی ، جهت استارت مجدد سرویس ، با توجه به سیستم عامل لینوکس خود یکی از دستورات ذیل را استفاده نمائید.

 

اتصال ssh از طریق کلید عمومی

یکی از بهترین روش های اتصال به سرور استفاده از کلید عمومی می باشد، با این کار به جای وارد نمودن کلمه عبور سرور در هر بار اتصال از کلید عمومی صادر شده برای اتصال استفاده نموده و از افشا شدن کلمه عبور در هنگام ورود با صفحه کلید جلوگیری می نمائیم.  ابتدا توسط دستور SSH-Keygen اقدام به ایجاد کلید عمومی ( Public Key ) و خصوصی ( Private key ) می نمائیم.

 

سپس توسط دستور ذیل فایل کلید عمومی خود را به سروری که قصد اتصال داریم منتقل می نمائیم.

 

پس از آن سطح دسترسی فایل ها و پوشه ها را تنظیم می کنیم.

 

از این پس از طریق دستور ذیل و بدون کلمه عبور وارد سرور خود شوید.

 

اگر در مورد این آموزش سوالی دارید و یا نیاز به کانفیگ تخصصی برای سرور خود دارید ، با متخصصان ما از طریق تیکت در ارتباط باشید .

تلگرام