وبلاگ

۱۰ آموزش کنترل پنل هاست دایرکت ادمین قسمت چهارم

۱۳۹۶/۰۱/۱۰ بدون دیدگاه
توسط امیر مهرانفر

امیر مهرانفر

امیر مهران فر کارشناس مجازی سازی - مدیریت سرور های لینوکس و ویندوز دارای 6 سال سابقه

در دو مطلب قبل ۲۰ سوال در مورد دایرکت ادمین پاسخ دادیم.

این چهارمین آموزش کنترل پنل هاست دایرکت ادمین است. در هر آموزش پاسخ ۱۰ سوال ارسال می شود.

 

۳۱٫چگونه می توانم توسط دایرکت ادمین یک اکانت FTP ایجاد کنم؟

پس از ورود به دایرکت ادمین روی گزینه FTP Management کلیک کنید سپس روی گزینه Create FTP account کلیک کنید.

FTP Username : نام کاربری اکانت FTP

Enter Password : رمز عبور اکانت

Re-Enter Password : تکرار رمز عبور

Domain : با انتخاب این گزینه روت یا شاخه اصلی اکانت FTP شما قبل از public_html تغییر می کند.

Ftp : با انتخاب این گزینه روت اکانت به public_ftp تغییر می کند.

User : با انتخاب این گزینه روت یا شاخه اصلی اکانت FTP شما در public_html تنظیم می شود و تمام فایل ها در این پوشه آپلود می شوند.

Custom : شما می توانید آدرس دیگری را در این قسمت مشخص کنید تا شاخه اصلی اکانت FTP شما روی آن تنظیم شود.

 

۳۲٫چگونه می توانم از اکانت FTP ایجاد شده استفاده کنم؟ / چگونه می توانم توسط اکانت FTP فایل دانلود و آپلود کنم؟

برای استفاده از اکانت FTP می توانید از نرم افزار های مدیریت FTP استفاده کنید.

 

۳۳٫چگونه رمز عبور اکانت FTP ایجاد شده در دایرکت ادمین را تغییر دهم؟

در صفحه اصلی دایرکت ادمین روی گزینه FTP Management کلیک کنید و اکانت FTP خود را پیدا کنید و از قسمت Password روی گزینه change کلیک کنید.

۳۴٫چگونه می توانم در دایرکت ادمین دامنه ای اضافه کنم که محتوا آن با محتوا دامنه اصلی تفاوت داشته باشد؟ / چگونه می توانم یک addon domain در دایرکت ادمین اضافه کنم؟

برای اضافه کردن addon domain در دایرکت ادمین در صفحه اصلی دایرکت ادمین روی گزینه Domain Setup کلیک کنید. سپس روی گزینه Add Another Domain کلیک کنید.

Domain : نام دامنه جدید (بدون http:// و www)

در گزینه ها در صورت عدم نیاز تغییری اعمال نکنید.

 

۳۵٫چگونه می توانم در دایرکت ادمین error_log سایتم را مشاهده کنم؟

صفحه اصلی دایرکت ادمین > Site Summary / Statistics / Logs >  روی گزینه Full Error Log کلیک کنید.

در صورت تمایل برای دیدن ۱۰ خط آخر روی ۱۰ lines و ۱۰۰ خط آخر روی ۱۰۰ lines کلیک کنید.

 

۳۶٫گزینه Password Protected Directories در دایرکت ادمین چه کاربردی دارد؟

این امکان لیستی از پوشه ها را نمایش می دهد که توسط htaccess روی آنها رمز گذاشته است.

۳۷٫چگونه از هاست خود در دایرکت ادمین پشتیبان ( backup ) تهیه کنم؟

برای ایجاد بک آپ در دایرکت ادمین روی گزینه Create/Restore Backups در صفحه اصلی دایرکت ادمین کلیک کنید. سپس موارد دلخواه را علامت بزنید. در صورتی که نیاز به فول بک آپ( Full backup ) دارید تمام گزینه ها را علامت بزنید و روی دکمه Create Backup کلیک کنید.

نکته : بک آپ در خواستی در مدت چند دقیقه تا چند ساعت ایجاد می شود. زمان دانلود بک آپ اطمینان پیدا کنید بک آپ کامل شده باشد. پیشنهاد می شود در صورتی که سرور هاست شما مشغول است و یا حجم سایت شما زیاد است چند ساعت بعد اقدام به دانلود آن کنید.

برای دانلود روی گزینه Click here for a list of your current backups در همان صفحه کلیک کنید و روی فایل فشرده کلیک کنید تا دانلود شود. بک آپ ها در پوشه backups ذخیره می شوند.

 

۳۸٫چگونه بک آپ ایجاد شده توسط دایرکت ادمین را Restore کنم؟

روی گزینه Create/Restore Backups در صفحه اصلی دایرکت ادمین کلیک کنید و در پایین صفحه قسمت Select a File to Restore بک آپ مورد نظر را انتخاب کنید و روی گزینه Select Restore Options کلیک کنید. در این قسمت مواردی که نیاز دارید Restore شود را انتخاب کنید و روی دکمه Restore Selected Items کلیک کنید. در صورتی که تمایل دارید نسخه کامل Restore شود تمام تیک ها را علامت بزنید. Restore بین چند دقیقه تا ۱ ساعت بستگی با بیشتر به قدرت سرور و حجم سایت انجام می شود.

در صورتی که آپ را دانلود کرده بودید و از هاست حذف کرده بودید می توانید مجدد آن را در پوشه backups هاست آپلود کنید تا بتوانید آن را Restore کنید.

 

۳۹٫Message System در دایرکت ادمین چیست و چه کاربردی دارد؟

شما می توانید پیام های دایرکت ادمین را مشاهده کنید. نوع این پیام ها بستگی به سطح دسترسی دارد. پیام هایی مانند : تایید ایجاد بک آپ یا وجود خطا در آن ، تایید Restore سایت یا وجود خطا در آن ، اخطار در پر شدن فضا یا پهنای باند کاربر ، اخطار بابت حملات brute force ، و … است.

 

۴۰٫پس از آپلود فایل/حذف فایل چرا فضا پر شده من در دایرکت ادمین تغییر نمی کند؟

در دایرکت ادمین ممکن است تا چند ساعت زمان ببرد تا فضا یا پهنای باند شما بروز شود. در صورت عدم تغییر پس از ۲۴ ساعت به هاستینگ خود درخواست پشتیبانی ارسال کنید یا با آنها تماس بگیرید. ممکن است مشکل از تنظیمات سرور باشد.

پارک دامنه در دایرکت ادمین

۱۳۹۶/۰۱/۱۰ بدون دیدگاه
توسط امیر مهرانفر

امیر مهرانفر

امیر مهران فر کارشناس مجازی سازی - مدیریت سرور های لینوکس و ویندوز دارای 6 سال سابقه

گاهی ممکن است هنگام اضافه کردن یک آدرس جدید به سایت مثلا در زمان متصل نمودن پسوندهای دیگر یک دامنه و … لازم شود یک دامنه را روی هاست خود پارک نماید به این معنی که هنگام وارد شدن به یک دامنه با آدرس دوم سایت باز شود. این مطلب پارک دامنه در دایرکت ادمین را به شما آموزش خواهد داد.

برای پارک دامنه در دایرکت ادمین باید از امکان دومین پوینتر (Domain Pointers) استفاده نمود. بدین منظور پس از وارد شدن به پنل هاست خود که در اینجا منظور همان دایرکت ادمین است از بخش Advanced Features  بر روی گزینه ی Domain Pointers کلیک کنید.

سپس در بخش Add New Domain Pointer در فیلد مربوطه دامنه ی خود را وارد کرده و بر روی دکمه ی Add کلیک نمایید. البته یک گزینه ی Create as an Alias نیز در این میان وجود دارد که بهتر است تیک آنرا که به طور پیش فرض زده شده است را بردارید زیرا این گزینه به معنای مستقل بودن دامنه ی جدید و تغییر مسیر یا ریداریکت نکردن دامنه به آدرس دامنه ی اصلی است و از آنجا که این مساله برای جلوگیری از سردرگمی کاربران و همچنین جلوگیری از اختلال در کار موتورهای جستجو مفید است. زیرا بهتر است همواره کاربران و موتورهای جستجو شما را تنها با یک آدرس و پسوند بشناسند.

پس از انجام این کار دامنه در قسمت پایین همین صفحه لیست خواهد شد ولی در هنگام پارک دامنه در دایرکت ادمین باید به چند نکته توجه داشته باشید:

۱- باید هاست شما قابلیت پارک دامنه را داشته باشد و به بیان دیگر باید پشتیبان هاست شما این امکان را در هاست شما تعبیه نموده باشد.

۲- پیش از انجام این کار می بایست دی ان اس های دامنه ی خود را بر روی هاستی که قصد پارک آن دامنه را بر روی آن دارید تنظیم نموده باشید و یا اگر به تازگی و بعد از پارک کردن دامنه در دایرکت ادمین ممکن است لازم باشد مدتی صبر کنید تا دی ان اس ها تنظیم شده و سایت شما از طریق آن قابل دسترس باشد.

 

اد کردن دامنه در دایرکت ادمین به صورت addon

۱۳۹۶/۰۱/۱۰ بدون دیدگاه
توسط امیر مهرانفر

امیر مهرانفر

امیر مهران فر کارشناس مجازی سازی - مدیریت سرور های لینوکس و ویندوز دارای 6 سال سابقه

هنگامی که بخواهیم در یک هاست بیش از یک سایت راه اندازی کنیم به این معنی که علاوه بر سایت اصلی که در فولدر اصلی (معمولا پوشه ای به نام public_html یا htdocs و …) قرار دارد یک سایت دیگر (گاه حتی با موضوعی دیگر) در همان هاست راه اندازی نماییم به این امکان اد کردن دامنه یا addon domain گفته می شود و نحوه ی انجام این کا در سیستم های هاست مختلف کمی با دیگری متفاوت است و ما قصد داریم در این مطلب نحوه ی انجام آنرا در سیستم مدیریت هاست دایرکت ادمین در سطح کاربر انجام دهیم.

برای این کار یعنی اد کردن دامنه ابتدا پس از لاگین به دایرکت ادمین از گروه your account بر روی گزینه ی Domain Setup کلیک کنید.

پس از آن روی گزینه ی Add Another Domain کلیک کنید

و در مراحل بعد میزان حجم، پهنای باند و سایر امکانات (در صورت وجود) را مشخص نمایید

توجه داشته باشید که دی ان اس ها همان دی ان اسهایی است که روی دامنه ی نخست تنظیم نموده اید و شما قبل از انجام اد کردن دامنه در دایرکت ادمین دی ان اس ها را روی دامنه ی خود تنظیم کرده باشد و مدت زمانی هم از این تنظیمات گذشته بگذرد چون اگر دی ان اس ها برای هاست فعال نشده باشند شما قادر به دیدن سایت با استفاده از دامنه ی جدید نخواهید بود. همچنین قبل از اد کردن دامنه می بایست اطمینان حاصل نمایید که هاست یا همان فضای میزبانی شما امکان استفاده از امکان اضافه کردن دامنه جدید را دارد و پشتیبان هاست شما این امکان را روی عدد صفر قرار نداده باشد زیرا این امکان از آنجا که به هاست (به دلیل امکان استفاده برای راه اندازی بیش از یک سایت) فشار بیشتری وارد می کند محدود می نمایند و یا با اخذ هزینه بیشتر تعداد آنرا بالاتر می برند.

تغییر رمز دیتابیس در دایرکت ادمین

۱۳۹۶/۰۱/۱۰ بدون دیدگاه
توسط امیر مهرانفر

امیر مهرانفر

امیر مهران فر کارشناس مجازی سازی - مدیریت سرور های لینوکس و ویندوز دارای 6 سال سابقه

گاهی به دلایل متعدد ممکن است نیاز داشته باشید رمز یک دیتابیس را در هاست خود تغییر دهید. که البته در واقع شما رمز نام کاربری که به آن دیتابیس دسترسی دارد را تغییر می دهید و خود دیتابیس دارای رمز نمی باشد. از آنجا که این موضوع یعنی تغییر رمز دیتابیس در دایرکت ادمین  برای کاربران مبتدی تر ممکن است کمی از دید پنهان باشد آموزش زیر به این دسته از کاربران توصیه می گردد. 

برای تغییر رمز دیتابیس در دایرکت ادمین کافی است پس از وارد شدن به پنل هاست خود در دایرکت ادمین از بخش Your Account بر روی گزینه ی MySQL Management کلیک نمایید.

 

سپس از لیست دیتابیس های خود در صفحه ی بعد روی دیتابیس مورد نظر که نام کاربری به آن اد شده است کلیک نمایید.

در صفحه ی بعدی قادر خواهید بود لیست یوزرنیم ها یا نام کاربری هایی که به آن دیتابیس دسترسی دارند را مشاهده کنید که در مقابل آن یک گزینه ی modify password قرار دارد.

با کلیک modify password امکان تغییر رمز برای شما فراهم خواهد گردید

 

۱۰ آموزش کنترل پنل هاست دایرکت ادمین قسمت سوم

۱۳۹۶/۰۱/۱۰ بدون دیدگاه
توسط امیر مهرانفر

امیر مهرانفر

امیر مهران فر کارشناس مجازی سازی - مدیریت سرور های لینوکس و ویندوز دارای 6 سال سابقه

در دو مطلب قبل ۲۰ سوال در مورد دایرکت ادمین پاسخ دادیم.

این سومین آموزش کنترل پنل هاست دایرکت ادمین است. در هر آموزش پاسخ ۱۰ سوال ارسال می شود.

۲۱٫چگونه وارد ایمیل اختصاصی سایت خودم در دایرکت ادمین شوم و از آن استفاده کنم؟

دو روش برای استفاده از ایمیل اختصاصی در دایرکت ادمین وجود دارد.

روش اول : استفاده از وب میل در دایرکت ادمین

در این روش بدون نیاز به نرم افزار توسط وب میل های دایرکت ادمین می توانید از ایمیل اختصاصی خود استفاده کنید. برای استفاده از وب میل در دایرکت ادمین می توانید با وارد کردن آدرس دامنه خود به همراه یکی از کلمات squirrelmail/ , /roundcube , /atmail در ادامه آی پی سرور خود استفاده کنید.

مانند

http://ip/squirrelmail

http://ip/roundcube

http://ip/atmail

همچنین شما می توانید با وارد شدن به پنل هاست دایرکت ادمین در قسمت Email Managment روی یکی از webmail ها کلیک کنید. سپس باید نام کاربری و رمز عبور ایمیل خود را وارد کنید.

روش دوم : اتصال ایمیل به نرم افزار

در این روش بدون استفاده از webmail می توانید ایمیل اختصاصی سایت خود را که در دایرکت ادمین ایجاد کرده اید به نرم افزار های مدیریت ایمیل مانند outlook و Mozilla Thunderbirdd وصل کنید. در این روش ایمیل ها تحت نرم افزار روی سیستم شما کنترل می شوند.

 

۲۲٫چگونه می توانم یک پاسخ خودکار برای ایمیل های دریافتی سایتم در دایرکت ادمین ایجاد کنم؟

برای تنظیم پاسخ خودکار ایمیل در دایرکت ادمین از قسمت Email Managment روی گزینه Autoresponders کلیک کنید. سپس روی گزینه Create New Autoresponder کلیک کنید. در قسمت Responder Address باید ایمیل را مشخص کنید. در قسمت Responder Message متن پیام که خودکار ارسال می شود را وارد کنید.

در صورتی که Send a CC to علامت زده شود می توانید یک ایمیل دیگر هم مشخص کنید تا همزمان به آن هم ارسال کند.

۲۳٫چگونه می توانم در دایرکت ادمین ایمیل اختصاصی سایتم را به ایمیل دیگری خودکار Forward کنم؟

برای ایجاد forward خودکار ایمیل در دایرکت ادمین از قسمت Email Managment روی گزینه Forwarders کلیک کنید. سپس روی گزینه Create new E-Mail Forwarder کلیک کنید.

در قسمت Forwarder Name آدرس ایمیل خود را مشخص کنید. به عنوان مثال ایمیل های info و info1 و info 2 را تمایل داریم به ایمیل دیگری منتقل کنیم :

info,info1,info2

در قسمت Destination Email آدرس ایمیلی که قرار است ایمیل ها به آن forward شود را وارد کنید. در این قسمت هم امکان اضافه کردن چند ایمیل در همین کادر وجود دارد مانند :

email1@domain.com,email2@domain.com

۲۴٫چگونه می توانم در دایرکت ادمین یک ایمیل را block کنم؟ ( یک ایمیل را مسدود کنم) تا نتواند به من ایمیلی ارسال کند یا آن به پوشه اسپم منتقل شود؟

پس از ورود به دایرکت ادمین روی گزینه SPAM Filters کلیک کنید.

Block a specific e-mail address : می توانید یک ایمیل را مسدود یا block کنید.

Block mail from an entire domain : می توانید ایمیل های یک دامنه را مسدود کنید.

Block all e-mail containing the word : می توانید یک کلمه را مسدود کنید.

Block all e-mail larger than : می توانید ایمیل های بزرگتر از یک حجمی را مسدود کنید. در این قسمت حجم را به کیلوبایت “kb” وارد کنید.

Enable adult filter: (blocks out common adult phrases, words, and addresses) : در قسمتی که این قسمت فعال شود کلمات انگلیسی کلمات ناشایست مسدود خواهد شد.

Action for filter matches : در صورتی که این قسمت روی drop باشد ایمیل مسدود شده توسط هر کدام از تنظیمات بالا حذف و در صورتی که روی Send to spamboxx باشد ایمیل به پوشه اسپم منتقل می شود.

توجه : در صورتی که از روش سوم ( روش مسدود کردن کلمه مورد نظر) استفاده می کنید تمام کلمات مرتبط با آن مسدود خواهد شد مثال : در صورتی که کلمه “put” را وارد کرده اید کلمه computer هم مسدود خواهد شد. در صورت عدم تمایل می توانید کلمه put را با فاصله وارد کنید مانند : ” put ”

۲۵٫من چند روز در دسترس نیستم و نمی توانم به ایمیل هایم پاسخ دهم چگونه تنظیم کنم به کسانی که به من در این مدت مشخص ایمیل ارسال می کنند یک ایمیل خودکار به آنها ارسال شود و متنی که من تنظیم می کنم را ارسال کند؟

برای انجام این کار پس از ورود به دایرکت ادمین روی گزینه Vacation Message سپس Set Vacation Message کلیک کنید. سپس در قسمت Vacation Account ایمیل اختصاصی که قبلا ایجاد کرده اید را انتخاب کنید. در قسمت Vacation Message متن مورد نظر خود را بنویسید مانند ” با سلام با عرض پوزش بنده در حال حاضر در دسترس نیستم لطفا در تاریخ —- مجدد ایمیل ارسال کنید”

Vacation Start تاریخ شروع و Vacation End تاریخ پایان در دسترس نبودن شما است.

 

۲۶٫Server Information در دایرکت ادمین چیست ؟

این قسمت مشخصات سخت افزاری سرور مجازی ، اختصاصی ، یا سرور هاست شما را نمایش می دهد. همچنین در این صفحه نرم افزار ها فعال یا غیرفعال و نسخه های نصب شده نمایش داده می شود.

۲۷٫Custom Error Pages در دایرکت ادمین من چیست و چه کاری انجام می دهد؟

این قسمت مربوط به خطا های سایت شما است. شما می توانید صفحه های خطا اختصاصی برای سایت خود در دایرکت ادمین ایجاد کنید. برای مثال صفحه ۴۰۴ یعنی صفحه مورد نظر یافت نشد. برای ویرایش صفحات روی نام فایل مورد نظر کلیک کنید مانند ۴۰۴٫html

توجه داشته باشید این فایل در public_html شما ایجاد شده است و در صورت عدم وجود آن پس از ویرایش ایجاد می شود.

 

۲۸٫ چگونه در دایرکت ادمین cronjob ایحاد کنم؟

پس از ورود به دایرکت ادمین روی گزینه Cronjobs کلیک کنید.

۲۹٫چگونه توسط دایرکت ادمین صفحه اصلی یا سایر صفحات سایتم را به آدرس دیگری منتقل (redirect) کنم؟

پس از ورود به دایرکت ادمین روی گزینه Site Redirection کلیک کنید. در قسمت Local URL Path آدرس سایت را مشخص کنید. در صورتی که در کادر / وارد شود تمام صفحات دامنه شما منتقل می شود.

در قسمت Redirect Type نوع انتقال را مشخص کنید. ما نوع ۳۰۱ را پیشنهاد می کنیم.

در قسمت Destination URL آدرس سایتی که صفحه سایت شما قرار است به آن منتقل شود را وارد کنید.

 

۳۰٫چگونه می توانم یک آدرس جدید به سایتم در دایرکت ادمین اضافه کنم / چگونه می توانم یک دامنه را در دایرکت ادمین park کنم؟

پس از ورود به دایرکت ادمین روی گزینه Domain Pointers کلیک کنید و در قسمت Source Domain دامنه جدید وارد کنید.

توجه داشته باشید : دی ان اس های دامنه جدید را باید روی سرور هاست خود تنظیم کنید.

فایل error_log چیست؟

۱۳۹۶/۰۱/۰۹ بدون دیدگاه
توسط امیر مهرانفر

امیر مهرانفر

امیر مهران فر کارشناس مجازی سازی - مدیریت سرور های لینوکس و ویندوز دارای 6 سال سابقه

حتما فایل error_log را در پوشه public_html خود مشاهده کرده اید و سوال شما این است که فایل error_log چیست؟ این فایل که یک  فایل متنی است و قابل اجرا نیست.

این فایل برای خطا های وب سایت شما می باشد. فرض کنید یک برنامه تحت وب با پسوند php نوشته اید و برنامه شما ناقص می باشد در صورتی که نمایش خطا php در تنظیمات php.ini سرور شما روشن باشد بعد از اجرا آن فایل خطا به شما نمایش داده می شود اما در صورتی که نمایش خطا در سرور شما خاموش باشد شما با یک صفحه سفید مواجه می شوید و دیگر اطلاع ندارید که کدام خط برنامه شما ایراد دارد. در فایل error_log حتی در صورتی که نمایش خطا php شما خاموش باشد خطا به این فایل اضافه می شود به همراه تاریخ و زمان دقیق

در نظر داشته باشید در هاست اشتراکی برای امنیت بیشتر معمولا مدیر سرور امکان نمایش خطا php را خاموش می کند تا از استفاده هکر ها از خطا جلوگیری کنند. به همین دلیل همیشه لازم است این فایل را بررسی کنید

شما می توانید با ویرایش و یا دانلود این فایل محتوا این فایل را بررسی کنید.

حذف محتوا یا حذف فایل  error_log مشکلی برای سایت شما ایجاد نمی کند.

همچنین در صورتی که سایت شما با خطا ۵۰۰ مواجه شود ممکن است مشکل در این فایل ذخیره نشود و شما باید از قسمت error_log موجود در سی پنل و یا دایرکت ادمین خود مشکل خود را مشاهده کنید.

۱۰ آموزش کنترل پنل هاست دایرکت ادمین قسمت دوم

۱۳۹۶/۰۱/۰۹ بدون دیدگاه
توسط امیر مهرانفر

امیر مهرانفر

امیر مهران فر کارشناس مجازی سازی - مدیریت سرور های لینوکس و ویندوز دارای 6 سال سابقه

در مطلب قبل به ۱۰ سوال اول در مورد دایرکت ادمین پاسخ دادیم. این دومین آموزش کنترل پنل هاست دایرکت ادمین است. در هر آموزش پاسخ ۱۰ سوال ارسال می شود.

۱۱٫چگونه سطح دسترسی (Permission) فایل ها یا پوشه ها را در دایرکت ادمین تغییر دهم؟

برای تغییر سطح دسترسی فایل یا پوشه در دایرکت ادمین وارد فایل منیجر شود و سپس از قسمت Select  ، فایل یا پوشه مورد نظر را علامت زده و در زیر صفحه قسمت With Selected ، سطح دسترسی مورد نظر را وارد کرده و روی دکمه Set Permission کلیک کنید. توجه داشته باشید نباید سطح دسترسی فایل و پوشه را با هم تغییر دهید.

 

۱۲٫چگونه در دایرکت ادمین از فایل های موجود در فایل منیجر فایل zip یا tar.gz تهیه کنم و آن را دانلود کنم؟

برای ایجاد فایل فشرده zip یا tar.gz در فایل منیجر دایرکت ادمین باید از امکان Clipboard استفاده کنید. وارد فایل منیجر شوید و ابتدا روی دکمه Empty Clipboard کلیک کنید تا لیست Clipboard را خالی شود. سپس در قسمت Select ، فایل ها و پوشه های مورد نظر را علامت زده و روی دکمه Add to Clipboard کلیک کنید. همینطور ادامه دهید تا تعداد فایل ها و پوشه های مورد نظر شما در clipboard اضافه شوند. سپس در زیر صفحه از قسمت Compress clipboard files to نام فایل را بنویسید و فرمت فایل خروجی را مشخص کنید و روی دکمه Create کلیک کنید. با کلیک روی فایل ایجاد شده می توانید آن را دانلود کنید اما در صورتی که تمایل با دانلود مستقیم فایل از آدرس سایت خود را دارید آن را به پوشه public_html منتقل کنید و پس از دانلود فایل را حذف کنید.

نکته : در برخی سرور ها ممکن است نتوانید فرمت zip را انتخاب کنید این مورد ممکن است به دلیل تنظیمات و یا نصب نبودن برخی پکیج ها روی سرور و دایرکت ادمین باشد.

 

۱۳٫چگونه می توانم در دایرکت ادمین یک دیتابیس بسازم؟

برای ساخت بانک اطلاعاتی در دایرکت ادمین ( database) وارد صفحه اصلی دایرکت ادمین شوید و از قسمت MySQL Management کلیک کنید. سپس روی دکمه Create new Database کلیک کنید .

 

۱۴٫چگونه می توانم رمز عبور دیتابیس را دایرکت ادمین تغییر دهم؟

وارد دایرکت ادمین شوید > MySQL Management > روی دیتابس خود کلیک کنید > روی گزینه modify password کلیک کنید.

 

۱۵٫چگونه می توانم از دایرکت ادمین به phpmyadmin دسترسی داشته باشم؟

برای دسترسی به دایرکت ادمین می توانید پس از ادرس سایت خود phpmyadmin/ را اضافه کنید و سپس با نام کاربری و رمز عبور دیتابیس وارد شوید.

روش دیگر : ورود به دایرکت ادمین > MySQL Management > روی گزینه phpMyAdmin کلیک کنید > نام کاربری و رمز عبور دیتابیس را وارد کنید.

 

۱۶٫چگونه می توانم پشتیبان (backup)  دیتابیس خودم را دایرکت ادمین دانلود کنم؟

دو روش برای دانلود بک آپ دیتابیس در دایرکت ادمین وجود دارد.

روش اول : ورود به دایرکت ادمین > MySQL Management > کلیک روی لینک Download دیتابیس مورد نظر

روش دوم : ورود به phpmyadmin > انتخاب دیتابیس > کلیک روی گزینه export

 

۱۷٫چگونه می توانم دیتابیس خودم را در دایرکت ادمین Repair (تعمیر) کنم؟

ورود به دایرکت ادمین > MySQL Management > از قسمت Select دیتابیس های مورد نظر را علامت بزنید و روی دکمه Repair کلیک کنید.

 

۱۸٫چگونه می توانم توسط دایرکت ادمین دیتابیس را optimize (بهینه سازی) کنم؟

ورود به دایرکت ادمین > MySQL Management > از قسمت Select دیتابیس های مورد نظر را علامت بزنید و روی دکمه Optimize کلیک کنید.

 

۱۹٫چگونه می توانم بک آپ دیتابیس که از از دایرکت ادمین دریافت کرده ام و با پسوند gz. است را restore کنم؟

ورود به دایرکت ادمین > MySQL Management > در پایین صفحه Upload a Database Backup (.gz) از Select Database دیتابیس مورد نظر را انتخاب کنید و روی دکمه Browse کلیک کنید و فایل بک آپ را انتخاب کنید سپس روی دکمه Upload کلیک کنید.

 

۲۰٫چگونه می توانم در دایرکت ادمین یک ایمیل اختصاصی از دامنه خودم ایجاد کنم؟

ورود به دایرکت ادمین > E-Mail Accounts > سپس روی گزینه Create mail account کلیک کنید.

منظور از Email Quota (Meg): مقدار فضا ایمیل به مگابایت است که در صورتی که ۰ وارد کنید نامحدود شده و از فضای اصلی هاست استفاده می کند.

نحوه ایجاد ftp در دایرکت ادمین

۱۳۹۶/۰۱/۰۹ بدون دیدگاه
توسط امیر مهرانفر

امیر مهرانفر

امیر مهران فر کارشناس مجازی سازی - مدیریت سرور های لینوکس و ویندوز دارای 6 سال سابقه

برای ایجاد ftp در دایرکت ادمین ابتدا باید به کنترل پنل هاست خود (دایرکت ادمین) وارد شوید و مانند تصویر زیر روی گزینه  FTP Management کلیک کنید:

سپس روی گزینه Create FTP account کلیک کنید :

مانند تصویر زیر در قسمت FTP Username نام کاربری ftp خود را وارد کنید. نام کاربری همراه با دامنه شما ساخته می شود مانند ftptest@amehranfar.ir

 

در قسمت Enter Password رمز عبور ftp خود را وارد کنید و در قسمت Re-Enter Password رمز را مجدد وارد کنید.

سپس در قسمت Custom می توانید مسیر اکانت ftp خود را مشخص کنید. توجه داشته باشید هر پوشه ای که مشخص می کنید دسترسی به پوشه قبل از آن برای آن ftp اکانت دیگر وجود ندارد و دسترسی کامل به تمام پوشه های بعد از پوشه مشخص شده وجود دارد.

آموزش ساخت دیتابیس در دایرکت ادمین

۱۳۹۶/۰۱/۰۹ بدون دیدگاه
توسط امیر مهرانفر

امیر مهرانفر

امیر مهران فر کارشناس مجازی سازی - مدیریت سرور های لینوکس و ویندوز دارای 6 سال سابقه

برای ساخت دیتابیس در دایرکت ادمین ابتدا وارد کنترل پنل خود شوید و سپس روی گزینه MySQL Management کلیک کنید و سپس روی گزینه Create new Database کلیک کنید و مانند تصویر در قسمت Database Name نام دیتابیس خود را انتخاب کنید.

سپس در قسمت Database Username نام کاربری دیتابیس خود را انتخاب کنید و سپس رمزی برای این کاربری در قسمت Username Password ایجاد کنید.

 

سپس روی گزینه create کلیک کنید.

برای استفاده از این دیتابیس باید مشخصات آن را در سیستم مدیریت محتوا خود وارد کنید.

برای مدیریت دیتابیس خود از طریق phpmyadmin به آخر آدرس سایت خود کلمه phpmyadmin را اضافه کنید مانند :

domain.com/phpmyadmin

آموزش ایجاد نسخه پشتیبان از سایت در دایرکت ادمین

۱۳۹۶/۰۱/۰۹ بدون دیدگاه
توسط امیر مهرانفر

امیر مهرانفر

امیر مهران فر کارشناس مجازی سازی - مدیریت سرور های لینوکس و ویندوز دارای 6 سال سابقه

خیلی از اوقات مدیران سایت ها در گرفتن نسخه پشتیبان از سایت کوتاهی می کنند و این کار مهم را به عهده هاستینگ می گذارند , و موقع به وجود آمدن مشکل در صورتی که نسخه پشتیبان هاستینگ بدرستی عمل نکند , تمامی زحمت های شما در اثر یک سهل  انگاری از بین خواهد رفت.

در این پست قصد داریم چگونگی ایجاد نسخه پشتیبان از سایت در دایرکت ادمین را برای شما آموزش دهیم , پس با ما همراه باشید :

ابتدا به پنل دایرکت ادمین خود وارد شوید , سپس از قسمت Your Account گزینه Create/Restore Backups را انتخاب کنید.

سپس مطابق تصویر بالا از قسمت هایی که می خواهید نسخه پشتیبان گرفته شود تیک بزنید و در آخر گزینه Create Backup را انتخاب کنید تا کار بک آپ از سایت شما آعاز شود , لازم به ذکر است که مدت زمان ایجاد نسخه پشتیبان بر حسب مقدار اطلاعات شما بر روی هاست متفاوت است , لذا سیستم در پایان یک پیام برای شما ارسال می کند که حاوی موفقیت آمیز بودن عمل پشتیبان گیری است که این پیام در قسمت Massage Systemm قابل نمایش است.

برای دانلود فایل پشتیبان خود به فایل منیجر (File manager) رفته و از داخل پوشه Backups فایل خود را دانلود کنید.